• Beh Olympijského Dňa

Dňa 23.6.2023 sa naši žiaci, tak ako každý rok, zúčastnili Behu Olympijského Dňa na Fakulte Športu PU. Teší nás, že naše želiezka v ohni nesklamali, menovite: Barborka Mižáková 1.miesto, Sárka Kravcová 1.miesto a Patrik Haľko 3.miesto. Samozrejme pochvalu si zaslúžia všetci naši športovci, ktorí vydali zo seba maximum a sú prísľubom do budúcnosti. Prajeme im krásne prázdniny a tešíme sa na ďalšie športové podujatia.

František Sekelský

• Skáče celá škola

Dňa 19.6.2023 sa uskutočnilo školské kolo súťaže, kde postúpili víťazi triednych kôl. Aj tento rok sa žiakom podarili rekordy v preskokoch znožmo v oboch kategóriách. Žiaci súťažili aj v obratnosti a rýchlosti, tešíme sa na ďalší ročník.

• Rodová rovnosť. Domáce násilie – prezentácia Intervenčné centrum Mymamy.

Dňa 08.06.2023 na základe pozvania nám predstavili svoju prácu odborné pracovníčky Intervenčného centra MyMamy, ktoré má sídlo Raymanova 9 Prešov. Intervenčné centrum Mymamy realizuje pomoc obetiam domáceho násilia.

Ponúka špecializovanú odbornú pomoc, základné a špecializované sociálne poradenstvo, posúdenie rizika, vyhodnotenie hrozby, nebezpečenstva, spracovanie bezpečnostného plánu. Sprostredkovanie poskytovania sociálnych služieb v zariadeniach núdzového bývania, sprevádzanie obete počas trestného konania, poskytnutie krízovej psychologickej intervencie pre obete. Zaručuje anonymitu klientok a klientov, všetky služby sú poskytované bezplatne. V rámci prezentácie sme sa v 8. A triede venovali téme „ Rodová rovnosť“ (rovnosť medzi ženami a mužmi v oblasti práv, zaobchádzania, povinností, príležitostí a ekonomických a sociálnych úspechov). Žiaci sa zúčastnili anonymného prieskumu rodovej rovnosti. Podľa vlastného uváženia označili odpovede, ktoré sa následne vyhodnotili.

V ročníkoch 7.B, 8.C ,9.B,9.C,9.D sme v diskusii pokračovali na tému, domáce násilie , jeho formy , varovné signály. Žiaci sa aktívne zapájali do diskusie a kládli otázky súvisiace s témou. Veríme, že odpovede a informácie , ktoré boli odborne zodpovedané, žiakom pomôžu  v prípade ohrozenia.

• Drogové závislosti

Dňa 29.5.2023 sme v spolupráci s Komunitným centrom Svinia v rámci prevencie drogových závislostí usporiadali na tému látkových a nelátkových závislostí prezentáciu a diskusiu pre žiakov  8. ročníka. Prezentáciu viedol a moderoval psychológ z resocializáčného  strediska „ Návrat rdzo“ Dobrá Niva. V stredisku prebieha doliečovací proces pre mladých ľudí závislých na všetkých typoch látkových a nelátkových závislostí.

• OUTDOOR CLASSROOM DAY

18. máj - OUTDOOR CLASSROOM DAY - Svetový deň učenia vonku je celosvetová kampaň, ktorej cieľom je inšpirovať pedagógov a žiakov, aby učenie sa vonku bolo súčasťou školského dňa. Táto kampaň povzbudzuje učiteľov, aby so žiakmi trávili v prírode viac času, aby čítanie kníh, počítanie, maľovanie, spievanie, pozorovanie prebiehalo na lúke, v lese, v záhrade, v parku. V tomto roku pripadol tento deň na 18. mája. V rámci oficiálnej účasti našej školy v tejto kampani, aj naši učitelia 1.stupňa využili  blízke okolie školy na to, aby bežné, klasické hodiny odučili netradične a vymenili múry tried za prírodu.